Czyszczenie piaskowca w Warszawie

Piaskowiec to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do wykończeń. Ta skała osadowa jest bardzo łatwa w wydobyciu oraz obróbce; co więcej, piaskowiec posiada również niezwykle przyjemne cechy wizualne. Stosowany jest jako materiał elewacji wewnętrznych oraz zewnętrznych; do obudowy kominków, wykańczania tarasów, a także w produkcji wyposażenia ogrodów, jak na przykład: fontanny, ławeczki, figury itp. Klasyczny urok kamienia oraz jego elegancja często zostaje niszczona przez erozję, kwaśne deszcze, czy trudne warunki atmosferyczne. Na piaskowcu pojawiają się nieestetyczne zielone glony, mchy, pleśń czy osady wapienne. Nierzadko piaskowiec zostaje zniszczony przez wandali (np. graffiti). Jednakże każdy z tych wypadków nie oznacza końca – piaskowiec daje się skutecznie czyścić, a coraz to nowsze metody czyszczenia piaskowca umożliwiają uzyskanie najlepszego efektu i przywrócenie kamieniowi dawnej świetności.

Metody czyszczenia piaskowca

Wykorzystanie nowoczesnej technologii to jeden z elementów sukcesu. Czyszczenie piaskowca wymaga użycia profesjonalnego sprzętu oraz odpowiednich środków chemicznych. Wyróżnić można następujące, najbardziej skuteczne, warianty czyszczenia piaskowca.

Czyszczenie gorącą wodą

Metoda ta wykorzystuje wysokociśnieniowy sprzęt wraz z podgrzewaczem. Substancją czyszczącą jest woda podgrzana do temperatury 80 stopni Celsjusza. Ta metoda efektywnie sprawdza się przy niewielkich zabrudzeniach, wypłukuje zanieczyszczenia, osady, eliminuje również mchy i glony ze struktury kamienia.

Czyszczenie sodą

Metoda czyszczenia sodą, czyli sodowanie, doskonale sprawdza się w usuwaniu zabrudzeń i innych defektów na piaskowcu. Wykorzystanie sody oczyszczonej, czyli wodorowęglanu sodu (NaHCO3) sprawia, że ten rodzaj czyszczenia piaskowca jest w pełni ekologiczny i bezpieczny. Sodowanie nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu, a sama soda łatwo rozpuszcza się w wodzie (przy 20 stopniach Celsjusza). Czyszczenie piaskowca sodą jest skuteczne i nieinwazyjne, a powierzchnia po czyszczeniu posiadają idealną strukturę. Ze względu na delikatność i efektywność sodowania wykorzystuje się je także na bardzo wrażliwych powierzchniach.

Metoda hydro piaskowania

Hydro piaskowanie jest metodą stosowaną przy dogłębnym czyszczeniu powierzchni, w tym przy trudnych zabrudzeniach. Najczęściej sposób ten wykorzystywany jest przy obrabianiu płaszczyzn o dużej powierzchni. Czyszczenie piaskowca odbywa się w tej metodzie z użyciem obróbki strumieniowo-ściernej z wykorzystaniem wody (napęd ścierniwa) oraz piasku kwarcowego (ścierniwo). Hydro piaskowanie to idealne połączenie zalet dwóch metod czyszczenia, to jest: czyszczenie wysokociśnieniowe oraz piaskowanie. W hydro piaskowaniu nie występuje pylenie, dzięki czemu jest to metoda bezpieczna. Proces jest także bardzo szybki, skuteczny i ekologiczny.

Impregnacja piaskowca

Działanie mające na celu utrzymać piaskowiec w jak najlepszej kondycji, to poza czyszczeniem, impregnacja. Zastosowanie impregnacji piaskowca zabezpieczy skałę, wzmocni intensywność barw oraz skutecznie ochroni ją przed kwaśnym deszczem oraz innymi trudnymi warunkami atmosferycznymi. Najlepsze impregnaty zapobiegną powstaniu glonów, pleśni oraz uniemożliwią wnikanie cząsteczek brudu w głębokie struktury kamienia. Dobry impregnat utworzy na skale warstwę ochronną, która sprawi również, że piaskowiec będzie łatwo się czyścił. Impregnacja nie ingeruje w piaskowiec, jest bezbarwna, bezzapachowa i wzmacnia naturalny kolor skały, czego efektem jest doskonały efekt wizualny.

Cennik czyszczenia piaskowca w Warszawie

Piaskowiec jest materiałem, o który trzeba dbać, dlatego też bardzo ważnymi procesami jest impregnacja i czyszczenie piaskowca. Cena za daną usługę jest uzależniona od wielu czynników. Firma TCH Service Poleska 3 świadczy fachowe usługi, w tym efektywne czyszczenie piaskowca. Cennik konserwacji wykonywanej przez firmę dostosowany jest do rodzaju zlecenia, gdzie koszt zależny będzie od wielkości czyszczonej powierzchni czy rodzaju zabrudzeń, jak i wykorzystywanej metody czyszczenia, która ustalana jest indywidualnie z klientem. Innych metod wymagać będzie fontanna, posadzka, czy elewacja z piaskowca. Warszawa w swoim budownictwie szeroko eksploatuje ten kamień, dlatego istnieje bardzo duży popyt na mycie piaskowca. Cena waha się, w zależności od wymienionych czynników, od kilku, do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Efektywne czyszczenie i impregnacja piaskowca oraz pakiet innych usług świadczy TCH Service Poleska 3 i cieszy się bardzo dużym zadowoleniem klientów oraz doskonałymi efektami konserwacji.

Piaskowce, to najczęściej występujące na świecie skały osadowe. Ze względu na płytko położone złoża, wyjątkowy urok kamienia, a co najważniejsze łatwość obróbki skał tuż po wydobyciu, stanowią doskonały materiał na wykończenia. Płyty z piaskowca są doskonałym materiałem na elewacje wewnętrzne jak i zewnętrzne, obudowy kominków, wykańczanie tarasów, elementy ogrodowe takie jak figurki, ławeczki, fontanny. Elewacje wykończone płytami z piaskowca, nadają każdemu budynkowi prestiżowy i dekoracyjny wygląd. Dodatkową zaletą tej skały jest właściwość samoistnego twardnienia, skała po wydobyciu jest dość miękka, ale z czasem pod wpływem tlenu twardnieje, nie zmieniając jednocześnie faktury i wyglądu.

Niestety, nic nie jest „na wieki” i nawet tak trwałe kamienie i materiały jak piaskowiec ulegają erozji i niszczeniu. Główna przyczyną niszczenia piaskowca są niesprzyjające warunki atmosferyczne. Kwaśne deszcze powodują że na elewacjach osadzają się różnego rodzaju „zielone” glony, mchy, osady wapienne, oraz grzyby pleśniowe.

Czyszczenie piaskowca wykonujemy stosując specjalistyczny sprzęt oraz profesjonalne środki chemiczne. Jedną z metod czyszczenia która sprawdza się w każdych warunkach jest zastosowanie maszyny wysokociśnieniowej oraz podgrzewacza wody.Strumień gorącej wody podgrzanej do 80 0C wypłukuje ze struktury kamienia wszelkie zanieczyszczenia, osady, niszczy również mchy i glony. Na bardziej zniszczone oraz brudne i zanieczyszczone powierzchnie stosujemy metodę hydro piaskowania lub czyszczenia niskociśnieniowego sodą lub piaskiem. W trakcie tych metod zostaje wytworzona mieszanka wody lub powietrza z materiałem ściernym np. sodą lub piaskiem, która uderzając lekko w czyszczone powierzchnie czyści i usuwa zabrudzenia. Zwykle po czyszczeniu kamień wraca do pierwotnego wyglądu, zachwycając nas świeżością koloru, a czyszczone powierzchnie nie ulegają odkształceniom.

Aby wzmocnić kolor, zachować intensywność barw na dłużej, a najważniejsze aby zabezpieczyć piaskowiec przed działaniem warunków atmosferycznych, sugerujemy zawsze impregnację powierzchni. Impregnat zabezpiecza kamień przed substancjami penetrującymi, zapobiega narastaniu glonów i pleśni (glony nie mają się gdzie zakorzenić), a przede wszystkim przed wnikaniem w strukturę kamienia cząsteczek brudu. Zaimpregnowane powierzchnie są łatwiejsze do czyszczenia, a samo mycie można wykonać we własnym zakresie, stosując silny strumień wody i podstawowe preparaty czyszczące. Impregnaty są substancjami bezbarwnymi i bezzapachowymi, kamień po impregnacji nie zmienia swojego wyglądu i struktury, następuje jedynie wzmocnienie naturalnego koloru.