Szlifowanie i polerowanie marmuru Warszawa

Metody i środki do codziennej i okresowej konserwacji podłóg wykonanych z płyt marmurowych, trawertynów i innych.

Marmur to skała metamorficzna powstała w procesie przeobrażenia skał węglanowych (wapieni i dolomitów). W zależności od domieszek mineralnych może przyjmować różne barwy i wzory przez co jest materiałem niepowtarzalnym, dającym po ułożeniu na powierzchni piękny i oryginalny efekt. Najszlachetniejsze, krystaliczne, czysto kalcytowe białe marmury w cienkich płytkach bywają przeświecające. Trawertyn powstaje poprzez akumulację kalcytu pochodzącego z gorących źródeł i w swej strukturze posiada wiele otworów powstałych na skutek przepływu wody przez kamień. 

Otwory te są w gotowych wyrobach najczęściej wypełniane syntetyczną żywicą lub szpachlą cementową. Jeśli otwory te pozostają niewypełnione, wzrastają wymagania związane z utrzymaniem kamienia we właściwej kondycji w trakcie jego eksploatacji. Bloki trawertynowe, z których wytwarzane są płyty, mogą być cięte w dwóch kierunkach: w poprzek i wzdłuż uwarstwienia. Przy cięciu wzdłużnym widoczne jest charakterystyczne ukierunkowane uwarstwienie. Ten sposób cięcia trawertynu w Polsce znany jest powszechnie jako cięcie klasyczne (classic – cut). Płyty cięte wzdłuż wyglądają bardziej naturalnie, zaś cięte poprzecznie są bardziej jednorodne w kolorze. Opracowanie niniejsze przedstawia podstawowe sposoby czyszczenia oraz konserwacji podłóg marmurowych.

Marmur - Krystalizacja i konserwacja marmuru

Krystalizacja i konserwacja posadzek marmurowych i podłóg kamiennych: marmury, tawertyny i konglomeraty są jednymi z najczęściej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych. Podłogi wykonane z tych materiałów charakteryzują się wyjątkową odpornością na działanie czynników atmosferycznych, wymagają niewiele pracy podczas codziennej konserwacji oraz stanowią gustowne wykończenie każdego budynku. Lśniące i błyszczące podłogi są zawsze wizytówką firmy.

Niestety jak każdy materiał, marmury z czasem ulegają stopniowemu zmatowieniu (utrata połysku) powstają miejscowe przebarwienia i plamy, oraz ogólne wrażenie zakurzonej podłogi. Profesjonalna pielęgnacja, krystalizacja a niekiedy szlifowanie, przywraca im naturalne kolory, od „lustrzanego blasku” do efektu „mokrej podłogi”. Istnieje wiele metod konserwacji podłóg kamiennych, np.:

  • krystalizacja z zastosowaniem padów z wełny stalowej i płynów lub proszków do krystalizacji
  • metoda aktywnego pada firmy 3M
  • szlifowania diamentami o coraz mniejszej gradacji
  • metoda TWISTER

W zależności od stopnia zużycia (zmatowienia, krusząca się struktura kamienia) podłogi, miejsca instalacji, nasz specjalista dobiera najodpowiedniejszą metodę i sugeruje najkorzystniejsze rozwiązania. W chwili obecnej na rynku największym powodzeniem cieszy się metoda TWISTER. Jest to system myjąco konserwacyjny, składający się z czterech różnych padów, napylonych drobinami diamentowymi o różnej grubości, które w połączeniu ze specjalnym preparatem Neomat Diamond zapewniają najlepsze efekty mycia i konserwacji. Metodę tą można stosować zarówno w małych mieszkaniach, jak i na ogromnych obiektach.

Zaletami tego systemu jest:

  • eliminacja agresywnych środków chemicznych (podczas krystalizacji unoszący się odór środków chemicznych), wykluczone zniszczenie lub uszkodzenie innych powierzchni lub wyposażenia na obiekcie
  • mycie, konserwacja i polerowanie w ramach jednego systemu
  • stosunkowo niskie koszt usługi w porównaniu z innymi metodami konserwacji
  • praca na mokro, brak kurzu, pyłów i odoru chemii

Stosowanie tzw. preparatów wspomagających, impregnatorów, specjalnych środków do codziennego mycia i konserwacji, zapewnia utrzymanie na dłużej naturalnego koloru i blasku czyszczonej podłogi kamiennej.

Informacja dla klientów indywidualnych oraz serwisów sprzątających.

Marmury, podłogi wykonane z płyt marmurowych, aby zachować długotrwały efekt, wymagają zabiegów konserwacyjnych. Na co dzień powinny być zmywane odpowiednim preparatem na bazie wosków lub polimerów, który lekko natłuszcza i pielęgnuje podłogę. Wybór producenta lub firmy nie mają specjalnego znaczenia, ale radzę stosować uznane marki (doskonale sprawdzają się SWISH, ECOLAB, CID LINES przetestowane na wielu powierzchniach). Powierzchnie konserwowane tymi środkami wymagają polerowania po ok. 7 dniach stosowania. Odkładający się na wosk lub miękki polimer konserwuje, ale i matowi podłogę marmurową. Polerowanie maszyną jednotarczową (szorowarka 200 – 300 obr/min lub polerka 1500 obr/min) przywraca jej naturalny wygląd. Sugeruję ciągi komunikacyjne, wejścia do budynków – polerować codziennie. Do polerowania stosujemy zwykle białe pady lub materiałowe bonety.

Marmur - Konserwacja codzienna:

Mycie codzienne z zastosowaniem wózka dwu wiaderkowego z prasą do odciskania mopa, oraz mopa płaskiego. 

  • Wózek dwu wiaderkowy z prasą
  • Mop do pracy na sucho Dust Mop (lub szczotka)
  • Mop płaski do pracy na mokro, plus czyste nakładki! Zasadnicze znaczenie ma stosowanie czystych, pranych codziennie mopów.
  • Środek do mycia i konserwacji

Podłogę dokładnie pozamiatać (szczotka, mop do pracy na sucho). Stosując czyste nakładki na mopy, podłogę umyć i zebrać rozpuszczony brud. Środek chemiczny stosować zgodnie z instrukcją. Nie dozować zbyt dużo środka myjącego, zbyt duże stężenie środka w wodzie powoduje zamazy i smugi na polerowanym kamieniu. Poczekać do całkowitego wyschnięcia powierzchni. Nie wycierać, nie przemywać ponownie. Dla lepszego efektu i połysku podłogi polerować szorowarką lub suchym, czystym mopem.

Uwaga ważne!!!

Nie stosować do zmywania podłóg, nawet jednorazowo, środków przypadkowych, takich jak, płyn do mycia naczyń, środki do toalet lub środki niewiadomego pochodzenia. W przypadku braku odpowiednich preparatów podłogę przemyć czystą wodą !!! Wszystkie preparatu kwaśne, nawet sok z cytryny, mogą zmatowić polerowane podłogi marmurowe.

Marmur - Konserwacja okresowa:

Okresowo, np. raz w miesiącu, należy podłogę polerować (polerka 1200 obrotów) stosując środek do polerowania i utwardzania powierzchni, oraz pady białe lub bonety. Polerowanie polerką dotyczy szczególnie ciągów komunikacyjnych, które najszybciej się wycierają i ulegają zniszczeniu. Myć zgodnie z instrukcją, a następnie polerować do uzyskania lustrzanego połysku. Stosowanie profesjonalnych padów do polerowania np. napylanych opiłkami diamentów przemysłowych lub korundu, ułatwia pracę i wzmaga efekt polerowania.

Sugeruję również stosować wycieraczki wejściowe przez cały sezon. Wycieraczka dobrej firmy, „zdejmuje” z obuwia ok. 70% zabrudzeń. Piasek wniesiony na obuwiu, działa na podłogi wykonane z kamieni naturalnych, jak papier ścierny, matowi i niszczy.