Emulsje nabłyszczające – dyspersje akrylowe (polimery).
Są to mieszaniny anionowych i niejonowych substancji powierzchniowo czynnych zawierających również woski i mydła. Emulsje te można stosować na różnego typu powierzchniach takich jak : LINOSOM, TARKETT, PCV, kamień naturalny (marmur), konglomerat, terracco itp.
Podłogi pokryte polimerami (arylowane) tworzą trwałą i trudną do zniszczenia, odporną na zmywanie, oraz wykazującą właściwości antypoślizgowe powierzchnię o lustrzanym połysku. Polimery zamykają różnego rodzaju mikropory, chronią przed zabrudzeniami i znacznie ułatwiają czyszczenie wykładziny.
- Po nałożeniu emulsji, podłogi nabierają lustrzanego połysku, zapewniając gustowne wykończenie, poprawiające wygląd wykładzin.
- Zabezpieczenie podłogi – powłoka powstała po nałożeniu warstw polimerowych jest bardzo trwała, odporna na zabrudzenia, zmniejsza wrażliwość na zniszczenie oraz przedłuża żywotność wykładzin.
- Bezpieczeństwo – emulsje polimerowe wykazują doskonałe właściwości antypoślizgowe oraz antystatyczne.
- Podłogi zabezpieczone polimerami są łatwe w konserwacji gdyż cząsteczki brudu nie mogą wnikać w wykładzinę, można więc osiągnąć wyższy standard higieny i czystości, ograniczając tym samym nakłady finansowe na konserwacje podłóg.
Technologia wykonywania dyspersji ochronnych nie jest zabiegiem skomplikowanym, ale wymaga wyjątkowej staranności i dokładności, oraz przestrzegania pewnych żelaznych reguł:
- Prawidłowy dobór polimeru w zależności od rodzaju wykładziny, jej twardości, miejsca instalacji (twardy polimer położony na podłodze „sportowej” guma, po miesiącu zaczyna pękać , złuszczać się)
- Dokładne usunięcie starych powłok polimerowych, wosków, zabrudzeń, itp
- Wyjałowienie powierzchni po myciu środkami stripującymi
- Przestrzeganie czasów schnięcia
- Polerowanie i utwardzanie
Do prawidłowej konserwacji i wykonania usługi potrzebne jest duże doświadczenie, precyzyjne opanowanie technologii, cierpliwość oraz znajomość środków chemicznych.
Zastosowanie odpowiednich maszyn, urządzeń, preparatów chemicznych i technologii, zapewnia wzmocnienie naturalnego koloru i wyglądu wykładziny, oraz przedłużenie jej żywotności.
Koszt wykonania usługi zależy od rodzaju wykładziny podłogowej, jej stanu technicznego, stopnia zużycia, oraz doboru środków chemicznych użytych do wykonania usługi. Dysponujemy preparatami dobrych i sprawdzonych polskich producentów jak i zachodnich firm np. ECOLAB, SWISH.
Wstępnie możemy założyć że gruntowne wyczyszczenie wykładziny (do jej pierwotnego wyglądu, kolor i faktura) i zabezpieczenie trzema warstwami lakieru wynosić będzie ok. 10,00 – 16,00 zł za metr kwadratowy powierzchni. Cena zawiera dwie bezpłatne konserwacje w ciągu roku, polegające na utwardzaniu i polerowaniu zabezpieczonej podłogi.
Polimery
Kilka słów o konserwacji podłóg pokrytych polimerami:
- Polimery, aby zachować długotrwały efekt wymagają zabiegów konserwacyjnych. Na co dzień powinny być zmywane odpowiednim preparatem na bazie wosków lub polimerów, który lekko natłuszcza i pielęgnuje podłogę. Takie środki po ok. 7 dniach stosowania wymagają polerowania. Odkładający się na wosk lub miękki polimer konserwuje, ale i matowi podłogę, polerowanie maszyną (szorowarka 200 – 300 obrotów lub polerka) przywraca jej naturalny wygląd.
- Okresowo (co 2 – 3 miesiące) należy podłogę polerować (polerka 1200 obrotów) stosując środek do polerowania i utwardzania powierzchni. Producent, firma nie ma specjalnego znaczenia, ale sugeruję stosować uznane marki (doskonale sprawdza się SWISH, przetestowane na wielu powierzchniach). Polerowanie polerką dotyczy szczególnie ciągów komunikacyjnych, które najszybciej się wycierają i ulegają zniszczeniu.
- Zasadnicze znaczenie ma stosowanie czystych, pranych codziennie mopów. Nie należy również mieszać mopów np. podłogi pokryte polimerem z WC i innymi powierzchniami. Proponuje używać kolorowych nakładek lub naszywek na mopy.