tel: +48 602 174 967 mail: biuro@poleska.pl


Środowiska miejskie to przestrzeń dla rozwoju wielu szkodników, które często spędzają sen z powiek nie jednemu człowiekowi. Jednym z takich przypadków jest występowanie kretów. Wiele gatunków fauny powodujących szkody w gospodarstwach domowych może być jednak skutecznie zwalczana. Przeprowadzanie działań takich jak deratyzacja czy dezynsekcja to zadanie dla profesjonalistów. Szczególnie w przypadku kretów, z którymi uporanie się nie należy do łatwych. Zwalczanie kretów w Warszawie skutecznie przeprowadzą pracownicy firmy TCH Service.

Kret – niechciany gość w ogrodzie

zwalczanie kretów

Występowanie kretów w ogrodzie jest bardzo częste. To niekiedy prawdziwy koszmar dla ogrodników. Nie trzeba wiele czasu, żeby kret zrujnował wielogodzinną pracę człowieka. Działanie kreta może zniszczyć nie tylko pięknie i równo przystrzyżony trawnik. Kret to ssak, który szybko spowoduje prawdziwe spustoszenie w grządkach warzywnych czy krzewach. Co istotne, działanie kreta nie tylko niweczy wygląd ogrodu, ale także niszczy systemy korzeniowe, co w konsekwencji może doprowadzić do obumierania roślin. Ogrodnicy, którzy zauważą destrukcyjne działanie kreta w swoim ogrodzie powinni jak najszybciej zacząć działać. Kret w ogrodzie to prawdziwe niebezpieczeństwo dla roślin. Zwalczanie kretów domowymi sposobami bardzo często bywa nieskuteczne, angażuje czas, energię ogrodnika, nie dostarczając wymaganych efektów. Najlepiej więc skorzystać z usług, jakie świadczy profesjonalna firma posiadająca skuteczne narzędzia i metody na zwalczanie kretów w ogrodzie. Gwarancję pozbycia się problemu z kretami w Warszawie zapewnia TCH Service.

Sprawdzone sposoby na pozbycie się kreta

Zwalczanie kretów nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się kreta z ogrodu jest wykorzystanie specjalnego gazu. Krety żyją pod ziemią tworząc system tuneli. Kretowisko to jedno z wyjść tego system, poprzez które do tuteli dostarczane jest powietrze. Korzystając z pozostawionego przez kreta kretowiska wpuszczany jest gaz, który wypełnia tunele pod ogrodem. Gaz ten skutecznie wypędza kreta i zmusza go to „przeprowadzki”. Ważne jest, żeby stosowane substancje były skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne dla roślin oraz człowieka. Działania te powinny być przeprowadzone przez fachowców. Dlatego też widząc problem z tym szkodnikiem i zadając sobie pytanie „jak się pozbyć kreta?”, warto skorzystać z pomocy TCH Service – firmy, która wykona skuteczne zwalczanie kretów.

Czy krety są pod ochroną?

Należy pamiętać, że powodujący wiele szkód w ogrodzie kret jest chroniony przez prawo obowiązujące w Polsce. Można i należy z nim walczyć, jednakże wyrządzanie krzywdy temu ssakowi jest zabronione. Pełnej ochronie podlegają osobniki, które znajdują się poza ogrodami, polami uprawnymi, szkółkami leśnymi, lotniskami trawiastymi, obiektami sportowymi oraz ziemnymi konstrukcjami hydrotechnicznymi. Jedyne działania jakie mogą zostać podjęte w momencie wystąpienia kreta w ogrodzie lub na terenie innych, wymienionych powyżej, terenów, to przenoszenie albo płoszenie. Takie działania walki z kretem nie narażają człowieka na konsekwencje w postaci sankcji. Jeśli kret żyje na terenie człowieka, niszcząc go, mogą zostać podjęte czynności mające na celu pozbycie się kreta.

W innych miejscach kret musi zostać pozostawiony w spokoju. Jeżeli walcząc z kretem, zostanie on zabity, sprawcy może grozić kara w postaci wysokiej grzywny lub aresztu, gdyż jest to naruszenie rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Dlatego też, żeby skutecznie usunąć szkodliwego dla ogrodu kreta, bez narażania się na konsekwencje prawne, należy skorzystać z usług firmy zwalczającej krety. Profesjonalny sposób na kreta w Warszawie, to fachowcy z TCH Service.

Metody

Skuteczne zabezpieczenia przed kretami

Najlepszy sposób na kreta to zapobieganie jego wtargnięciu na teren ogrodu. Ogrodnicy mają spory wybór spośród dostępnych opcji. Skutecznym rozwiązaniem jest siatka na krety. Opinie na temat tego typu zabezpieczenia są różne. Siatka zabezpiecza przed przedostaniem się kreta na powierzchnię. Układa się ją na głębokości kilkunastu centymetrów pod trawnikiem. Na położoną siatkę nanosi się ziemię i dopiero wtedy obsiewa trawą. Tak ułożony system ochronny uniemożliwi kretowi przebicie się na powierzchnie, uszkodzenie korzeni oraz zniszczenie trawy lub innych upraw. Jednakże montaż tego rozwiązania może pochłonąć sporo pieniędzy oraz czasu.

Kolejnym skutecznym zabezpieczeniem jest wykonanie głębokiego obmurowania ogrodzenia ogrodu. Ponad pół metrowa podmurówka skutecznie zabezpieczy ogród przed dostaniem się na jego teren kreta. Wielu ogrodników również kopie rowy wokół ogrodzeń i zasypuje je gruzem. Krety nie wykonują podkopów w kamienistym podłożu, dlatego też ten sposób jest bardzo skuteczny.

Zwalczanie kretów w ogrodzie efektywnie wspomagają różnego rodzaju odstraszacze akustyczne. Tego typu urządzenia nadają dźwięki na częstotliwości niesłyszalnej dla ludzkiego ucha. Zmienne częstotliwości sygnałów są bardzo nieprzyjemne dla kreta, przez co zwierzę unika kontaktu z miejscami, na których występują tego rodzaju dźwięki. Akustyczny odstraszacz umieszcza się w zlokalizowanym tunelu kreta lub w kopcu. Odstraszacze zasilane są bateriami tradycyjnymi lub słonecznymi. Innym dźwiękowym sposobem na radzenie sobie z kretami są wiatraczki lub mocno naprężone druty umieszone na palikach wkopanych w ziemię – takie instalacje wibrują na wietrze odstraszając krety. Także puste butelki wkopane w ziemię z wystającymi na powierzchni szyjkami wytwarzają dźwięk (gwizdanie wiatru). Tego typu rozwiązania trzeba jednak przemieszczać, gdyż krety mogą się do nich przyzwyczaić i nie zważać na ich obecność.

Rozwiązania akustyczne wspierać może zastosowanie roślin, których krety unikają. Tymi roślinami są: aksamitka, bazylia, czarny bez, czosnek, komosa i żywotnik. Zapach oraz substancje wydzielane przez ten rodzaj flory odstraszają szkodnika. Czosnek (rozgniecione ząbki lub gaza albo jakąkolwiek szmatka nasączona sokiem z czosnku) można umieszczać także wewnątrz krecich tuneli lub w kretowisku.

 Jeżeli zapobieganie z wykorzystaniem różnych sposobów nie przyniesie oczekiwanych efektów należy skorzystać z fachowej pomocy. Skuteczne zwalczanie kreta w ogrodzie oraz gwarancję na swoje usługi zapewnia firma TCH Service.

Poleska3 - Centrum Handlu i usług

Nie wiesz od czego zacząć?


Potrzebujesz pomocy w dobrze odpowiedniego rozwiązania dla Twojego problemu?