tel: +48 602 174 967 mail: biuro@poleska.pl

Osy i szerszenie mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Zwykle atakują w sytuacji zagrożenia – m.in. wtedy, gdy znajdujemy się za blisko gniazda lub próbujemy je odpędzić, bądź zabić. Aby zniechęcić osy i szerszenie do osiedlania się w pobliżu naszych domostw, należy wiosną przeglądać miejsca, gdzie najczęściej zakładają one kolonie. Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć nawet pojedynczych osobników – zwłaszcza szerszeni, szukających dogodnych miejsc na założenie gniazda. Dlaczego tak ważne jest zwalczanie os i szerszeni oraz usuwanie gniazd? Ich użądlenie – szczególnie dla dzieci i alergików – może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami.

Zwalczanie os

Ukąszenia os i szerszeni – jak sobie radzić?

Najczęstszymi miejscami, gdzie osiedlają się szerszenie i osy są: szopy, poddasza, altanki, wszystkie otwory w budynku a nawet w ziemi. Poprzez obserwacje tych miejsc, możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo użądlenia przez osę lub szerszenia. Jak postępować w przypadku użądlenia? Jeśli użądli nas osa, należy natychmiast wyjąć żądło i zdezynfekować ranę. Jednak haczykowata budowa żądła pszczoły powoduje, iż zostaje ono w ciele ofiary. Warto również stosować okłady z Altacetu.

Osy jak i szerszenie potrafią kłuć wielokrotnie, jednocześnie wstrzykując jad. Ponieważ ich żądło, w odróżnieniu do żądła pszczół, ma „gładką” budowę, zwykle miejsce ukąszenia dość mocno boli i puchnie. Jeśli ból mija, a skóra nas mocno swędzi, warto zastosować maść zawierającą Hydrokortyzon lub Oxycort. Jad os powoduje rozpad czerwonych krwinek i zawiera substancje uczulające. Jeśli jesteśmy alergikami, należy skontaktować się z lekarzem. Po użądleniu należy stosować zimne i mokre okłady.

Ukąszenie szerszeni może być bardzo niebezpieczne. Jego jad zawiera nie tylko substancje rozkładające czerwone krwinki, ale również toksyny atakujące mięśnie i uszkadzające nerki. Po użądleniu szerszenia pojawia się zaczerwienienie skóry, opuchlizna, obrzęk, a w niektórych przypadkach może dojść nawet do duszności, gorączki i bólu w klatce piersiowej. Szerszenie potrafią atakować nawet niezagrożone. W przypadku ukąszenia najlepiej zgłosić się do lekarza.

Skuteczne zwalczanie os i szerszeni 

W związku niebezpieczeństwami jakie niosą osy i szerszenie, jeśli tylko zauważymy osiedlające się osy lub szerszenie, należy je natychmiast zwalczać i usuwać ich gniazda. Nasza firma posiada odpowiednio wykfalifikowanych pracowników, specjalistyczną odzież ochronną oraz preparaty unieszkodliwiające osy i szerszenie. Specjalizujemy się w usuwaniu gniazd na wysokości oraz w ziemi. Nie usuwaj gniazd i nie zwalczaj owadów na własną rękę, gdyż takie zachowanie może jedynie je rozdrażnić, a skutki mogą być groźne dla zdrowia. Jeśli tylko zauważysz w pobliżu osiedlające się pszczoły, osy lub szerszenie, natychmiast reaguj. Zwalczanie tych owadów w jak najwcześniejszym stadium budowy gniazda jest bardzo ważne. Nasi pracownicy zajmują się profesjonalnym zwalczaniem os i szerszeni na terenie Warszawy oraz okolic. 

Zajmujemy się również zwalczaniem karaluchów i prusaków oraz odkomarzaniem.

Zapraszamy do kontaktu.

Poleska3 - Centrum Handlu i usług

Nie wiesz od czego zacząć?


Potrzebujesz pomocy w dobrze odpowiedniego rozwiązania dla Twojego problemu?