Podłogi drewniane w odróżnieniu od tych wykonanych z paneli z MDF wymagają lakierowania, olejowania lub woskowania. Oleje i woski to ekologiczna i zdroworozsądkowa alternatywa dla lakierów, które jeszcze do niedawna uznawane były za najlepsze konserwanty dla podłóg drewnianych. Rzeczywiście lakiery poliuretanowe tworzą na drewnianej podłodze mocną powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne, dlatego ich użycie w najbardziej eksploatowanych pomieszczeniach w domu ma swoje uzasadnienie. Lakiery ułatwiają również czyszczenie parkietów i podłóg drewnianych, bo bród i kurz nie mają szans wyniknąć głęboko w strukturę drewna. Podłoga lakierowana jest dobrze chroniona i nabłyszczona – często błyszczy się jak lustro i dla jednych użytkowników jest to zasadnicza wada, dla innych – zaleta. Jednak z czasem lakier zużywa się i łuszczy się, a zanieczyszczenia zaczynają przenikać przez mikropęknięcia w głębsze warstwy desek niszcząc ich strukturę od środka. Pielęgnacja podłogi lakierowanej i bardzo zaniedbanej wiąże się z koniecznością gruntownej rewitalizacji.
Kolejna sprawa: nie wolno lakierować podłogi, pod którą jest ogrzewanie podłogowe. W nowoczesnym budownictwie to już bezdyskusyjna wada lakieru. Konserwacja podłóg drewnianych jest więc absolutną koniecznością, ale już dobór środków do konserwacji pozostaje kwestią indywidualnego wyboru. Olejowanie i woskowanie parkietu jest metodą polecaną przede wszystkim wielbicielom ekologicznego stylu życia, którzy świadomie wybrali drewno jako surowiec o określonych walorach zapachowych, strukturalnych i estetycznych. Olejowanie parkietu albo podłogi z desek tudzież używanie produktów olejowo-woskowych wpisuje się w ten naturalny styl życia: oleje i woski to substancje pochodzenia naturalnego. W składzie preparatów znajdziemy: olej lniany, olej sojowy, olej drzewny, wosk pszczeli, wosk Carnauba. Mówi się, że lakierowanie to metoda najtańsza, ale olejowanie podłóg to metoda najzdrowsza i najbardziej przyjazna naturze.
Kompleksowe czyszczenie parkietów i podłóg
Drewno pięknie się starzeje, ale w przypadku podłóg narażonych na intensywne użytkowanie zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne w takim stopniu wpływają na jego wygląd, że porzekadło traci rację bytu. Kompleksowe czyszczenie parkietów i podłóg z drewna oraz ich konserwacja jest niezbędna, żeby utrzymać ich walory estetyczne i – przede wszystkim – nie dopuścić do tego, aby pojawiły się pęknięcia, rozwarstwienia, wypadające sęki czy deformacje. Usunięcie starych warstw wosku czy lakieru oraz wszelkich zabrudzeń przygotowuje podłogę do kolejnych zabiegów woskowania albo olejowania. Systematyczne czyszczenie podłóg drewnianych pozwala utrzymać je w optymalnym stanie technicznym i przez długie lata gwarantuje wygląd porównywalny do tego jaki miała podłoga na samym początku użytkowania. Dlatego czyszczenie pakietów powinno być przeprowadzane nie raz na jakiś czas, ale tak często, jak to wynika z intensywności użytkowania podłogi. Tam, gdzie jest to niezbędne czyszczenie podłóg drewnianych i przygotowanie ich do zabiegów pielęgnacyjnych można wykonywać nawet kilka razy w roku.
Na czym polega woskowanie podłogi?
Woskowanie podłogi wykonuje się po jej uprzednim olejowaniu, celem uzyskania dodatkowej warstwy ochronnej i nabłyszczającej. Dlatego często mówimy, że w ramach konserwacji podłóg drewnianych wykorzystuje się systemy olejowo-woskowe. Olej i wosk mogą występować jako dwa odrębne preparaty albo w postaci jednego produktu. Nakładanie wosku twardego wiąże się z koniecznością użycia specjalnej maszyny z nadmuchem ciepłego powietrza albo polerki wysokoobrotowej, co gwarantuje powleczenie podłogi cieniutką i równomierną warstwą wosku. Wszystkie nowoczesne woski wymagają podgrzania przed aplikacją na parkiet bądź deski. Wosk rozprowadzony na podłodze chroni ją przed wnikaniem zanieczyszczeń – sam olej nie daje takiego rezultatu, dlatego systemy olejowo-woskowe są lepszym rozwiązaniem. Dobry wosk łączy w sobie zalety powłoki olejowej i trwałość lakieru. Wśród składników wosku do podłóg znajdziemy wosk pszczeli, wosk Carnauba i Cendelilla. W celu uzyskania jak najlepszego efektu wizualnego przed olejowaniem i woskowaniem przeprowadza się profesjonalne czyszczenie parkietu.
Jak należy przygotować podłogę lub parkiet do woskowania?
Nałożenie pierwszej warstwy wosku to ostatnia czynność wykonywana po olejowaniu – to po prostu finał prac uzdatniających naszą nową podłogę do użytku. Każde kolejne woskowanie będzie wymagało usunięcia starej warstwy wosku oraz zabrudzeń. Jeśli podłoga była malowana albo lakierowana należy ją wycyklinować. Nowa podłoga z surowej klepki parkietowej albo surowych desek wymaga jedynie zmatowienia przy pomocy cykliniarki oraz odpylenia. Z kolei w przypadku podłogi z drewna egzotycznego może zajść potrzeba odtłuszczenia jej acetonem. Wiele firm specjalizujących się w konserwacji podłóg drewnianych określa te zabiegi zbiorczo mianem czyszczenia.
Jak wygląda usługa woskowania?
Woskowanie podłogi drewnianej rozpoczyna się zatem od odpowiedniego przygotowania podłoża (szerokorozumianego czyszczenia podłogi drewnianej, czy to z wosku, czy innych zabrudzeń), a następnie nanosi się kolejno dwie – trzy warstwy wosku najlepiej w odstępach cztero – sześciogodzinnych. Wosk twardy nakłada się przy pomocy maszyny z nadmuchem ciepłego powietrza albo polerki wysokoobrotowej. W przypadku niektórych preparatów olejowo-woskowych istnieje możliwość nakładania specjalną szczotką albo bawełnianymi pakułami. Tuż po ostatnim woskowaniu podłoga powinna zostać wypolerowana. Można w tym celu użyć polerek mechanicznych albo filcowych lub wełnianych szmatek. Woskowanie drewna sprawia, że ma ono jedwabisty połysk – o wiele przyjemniejszy dla oka niż połysk uzyskany po lakierowaniu.
Należy pamiętać, że zbyt gruba warstwa wosku sprawia, że podłoga jest śliska i nieodporna na zabrudzenia. Trzeba ją zmyć specjalnym zmywaczem. Prawidłowo położony wosk działa antystatycznie i zapobiega przenikaniu wody w głąb drewna.
Kiedy znów mogę korzystać z parkietu lub podłogi po woskowaniu?
Zaleca się, aby woskowanie podłóg wiązało się ich około czterdziestoośmiogodzinnym odpoczynkiem – po tym czasie można już na taką podłogę wejść, ale nie powinno się jeszcze:
- kłaść dywanów i wykładzin (przez 10 dni)
- przesuwać bardzo ciężkich mebli
- ustawiać mebli bez filcowych podkładek
- ustawiać przedmiotów, które mogą stać się źródłem wilgoci, np. doniczek, z których może wyciekać woda
Olejowanie parkietu i podłogi efekty
Olejowanie podłogi z drewna przynosi wymierne efekty estetyczne i konserwatorskie. Możemy wybierać pomiędzy olejami nietwardniejącymi na bazie olejów naturalnych oraz olejami twardniejącymi zawierającymi także żywice sztuczne bądź naturalne. Wśród najważniejszych efektów olejowania parkietów i podłóg drewnianych wymienia się:
- głęboką impregnację drewna bez tworzenia na powierzchni podłogi żadnej blokującej oddychanie drewna warstwy (filmu) – olej wnika w drewno pozostawiając otwarte pory i umożliwiając mu oddychanie
- uodpornianie drewna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne
- podkreślenie naturalnej struktury drewna (słojów)
- pogłębienie kolorystyki drewna lub jej zmianę (oleje z barwnikami)
- umożliwienie dyfuzji powietrza przez parkiet/deski co sprawia, że można olejować podłogę nad ogrzewaniem podłogowym
- nieścieralność – podłoga olejowana nie łuszczy się tak jak podłoga lakierowana
- doskonała współpraca z woskami – podłoga olejowana i woskowana częściej wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, ale przez to jest zawsze w doskonałym stanie i nie ma kiedy zniszczeć na tyle, żeby wymagała gruntownych zabiegów konserwatorskich (jak cyklinowanie do surowego drewna w przypadku podłóg lakierowanych)
Jak przygotować podłogę lub parkiet do olejowania?
Olejowanie parkietów lub podłóg drewnianych powinno odbywać się gdy wilgotność drewna nie przekracza 10%. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 25 stopni. Z uwagi na łatwopalność oleju wymagana jest perfekcyjna wentylacja, z tego też powodu wszelkie szczotki, szmatki oraz inne przedmioty mające kontakt z olejem należy chować do szczelnych pojemników albo namoczyć w wodzie. Przed olejowaniem podłoga powinna być dokładnie wyszlifowana, żeby uniknąć pojawienia się, niemożliwych do usunięcia po nałożeniu oleju, smug na drewnie. W tym przypadku szlifowanie może zastąpić czyszczenie podłogi drewnianej, gdyż usuwa z jej powierzchni nie tylko zużytą warstwę drewna, ale również zanieczyszczenia i zabrudzenia. Zaleca się, aby podłoga przygotowana do olejowania była nagrzana – wystarczy, że jest nasłoneczniona, ale jeśli jest to niemożliwe, można ją podgrzać dmuchawą. Chodzi o to, że olej łatwiej i głębiej wnika w nagrzane drewno. Niektórzy producenci olejów zalecają potraktowanie drewna ługiem – to także ułatwia otwarcie porów i przenikanie oleju w głąb drewna.
Każdy producent oleju podaje swoje wytyczne co do jego stosowania. Należy ich bezwzględnie przestrzegać.
Jak wygląda olejowanie
Olejowanie wykonuje się jedno- lub dwukrotnie. Olej nakłada się wałkiem lub aplikatorem ze specjalnej gąbki. Można także użyć nierdzewnej szpachli. Zanim olej skrystalizuje się na powierzchni drewna koniecznie trzeba go wypolerować używając polerki z białym filcem. W przypadku nakładania oleju wałkiem na duże powierzchnie można najpierw nałożyć pierwszą warstwę oleju a potem całą powierzchnię wypolerować. Jeśli rozprowadzamy olej szpachlą na małej powierzchni, dobrze aby jedna osoba olejowała, druga natychmiast polerowała każdy zaolejowany kawałek podłogi.
Parkiet i podłoga po olejowaniu
Właściwa pielęgnacja parkietu po olejowaniu i woskowaniu to gwarancja, że podłoga będzie piękna i doskonale chroniona. Koniecznie trzeba pamiętać, że po olejowaniu przez 8-10 dni podłogę czyści się wyłącznie na sucho – czyli wystarczy odkurzanie lub zamiatanie. Po olejowaniu i woskowaniu nie wolno traktować podłogi wodą. Przez około dwa tygodnie można przecierać podłogę wilgotną ściereczką. Do wody należy dodać nieco octu i bardzo dobrze ściereczką wycisnąć. Uwaga: nie wolno stosować ścierek z mikrofazy, konieczny jest filc flanelowy. Po upływie tego czasu zaopatrujemy się w specjalne preparaty do czyszczenia podłóg olejowanych i woskowanych zalecane przez producenta używanego przez nas oleju/wosku. W przypadku szczególnie silnych zabrudzeń stosujemy zalecane mocne środki, a potem – jeśli zajdzie konieczność – szlifujemy i olejuejemy newralgiczne miejsce. Gruntowne czyszczenie parkietu albo podłogi z desek olejowanych gwarantuje ich długą żywotność.